Kedvenceink és a passzív dohányzás
Mint kisállat tulajdonosok, nagyon sok időt fordítunk arra, hogy megpróbáljuk kedvencünket egészségesen és fitten tartani. Miközben gondosan ügyelünk arra, hogy megfelelő táplálékot és elegendő testmozgást biztosítsunk számára, nem gondolunk arra, hogy a kezünkben tartott cigaretta által esetleg végzetes kimenetelű megbetegedéseknek tesszük ki őt.
Viszonylag kevés tanulmány foglalkozik a passzív dohányzás állatokra kifejtett káros hatásaival. Egy közelmúltban folytatott kutatás eredménye azonban rámutatott arra, hogy ahol dohányos van a családban, a vele egy háztartásban élő kutyák vagy macskák között a vérképző szervek daganatos megbetegedéseinek száma jelentősen magasabb, mint a nem dohányos háztartásokban tartott társaiknál. Miután a fenti daganattípus a leggyakoribb kedvenceinknél, a kutatók bíznak abban, hogy eredményeik ismeretében a dohányosok legalább kedvenceik egészségének védelmében felhagynak a dohányzással, ha már ezt saját maguk és embertársaik érdekében nem tették meg.
Ha nem is fogadjuk el teljes mértékben a fenti kutatási eredményeket, az feltétlenül megfontolandó, hogy a dohányfüstnek kitett kedvenceink légző szervrendszere mindenképpen károsodik. Amikor valaki rágyújt egy cigarettára, a legtöbb kutya és macska tüsszögve menekül el a helyszínről. A füst a szoba légterének alsó részén koncentrálódik, amit feltétlenül figyelembe kell vennünk, amikor kedvenceink érdekében érvelünk. A dohányfüstnek valójában csak 15%-át lélegzi be a dohányos, a maradék szétterjedve a légtérben több, mint 400 féle toxinnal mérgezi kedvenceinket. Ez a füst több, mint 40, bizonyítottan rákkeltő vegyületet, valamint szén-monoxidot is tartalmaz. Kutatások rámutatnak arra, hogy az asztma, valamint a légzőkészülék egyes daganatai is visszavezethetők a dohányfüst káros hatására.
Az elmondottak értelmében a lehetőségekhez mérten tegyünk meg mindent, hogy megvédjük kedvenceinket (és magunkat) a passzív dohányzás súlyos következményeitől. |