Macskák kötõhártya-gyulladása és külsõ hallójárat-gyulladása
A macskák leggyakoribb szembetegsége. Ha a gyulladás során termelõdött váladék savós, könnyszerû vagy nyálkás, akkor kötõhártyahurutról, egyéb esetekben kötõhártya-gyulladásról beszélünk. Leggyakoribb formái a következõek:
-Heveny kötõhártya-hurut. Okai között szerepelhetnek szembe került idegen testek (pl. rovarok), a szemhéj hibás befordulása (entropium), a szemhéj hibás kifordulása (ectropium), a szemhéj pillaszõreinek szabálytalan állása (trichiasis, illetve districhiasis, mint mechanikai okok, kémiai anyagok (pl. enyhébb savak, illetve lúgok), vitaminhiány (pl. A-vitamin hiány), vírusos fertõzõ betegségek (pl. Herpesvírusos és Calicivírusos macskanátha, illetve erõs napfénysugárzás. A kötõhártya kipirult, duzzadt, fájdalmas. A macska belsõ szemzugának tájékán nyálkás-hurutos váladék jelenik meg, ez csorgót alkothat. A szemrés a normálisnál szûkebb. A szembe került idegen testeket haladéktalanul el kell távolítani. Egyéb esetekben a kiváltó kórokok kiküszöbölése és szemcseppek felhasználása szükséges.
-Idült kötõhártya-hurut. Ugyanazok a kórokok idézik elõ, mint a heveny kötõhártyahurutot, hatásuk azonban intenzívebb és tartósabb. A kötõhártya mérsékelten kipirult, a duzzanat enyhébb fokú és tömött. A belsõ szemzug tájékán kevés a sûrû váladék. A bántalom kezelése hosszadalmas, nagy türelmet és gondosságot igényel. A szemcseppeket, illetve szemkenõcsöket gyakran változtatni is kell.
-Tüszõs kötõhártya-gyulladás. Általában az idült kötõhártyahuruthoz csatlakozik. Sokszor tartós mechanikai hatások, por vagy füst idézik elõ. A kötõhártya alatti nyiroktüszõk (folliculusok) megduzzadnak. A kötõhártya kipirult, megvastagodott. Fokozott a könnyezés, a macska vakarja, dörzsöli a szemét. Gyógykezelés hasonló az idült kötõhártyahurutnál leírthoz. Súlyosabb esetben elõzetes érzéstelenítés után a nyiroktüszõket kaparókanállal eltávolítjuk.
-Gennyes kötõhártya-gyulladás. Gennyesztõ baktériumok okozzák. Kialakulhat allergiás alapon is. Ha csak az egyik szemen alakul ki, idegentestek elõidézte sérülés és fertõzés következtében jön létre. A kötõhártya élénkvörös, duzzadt, a szemrésbõl bõséges gennyes váladék ürül. A bántalmat súlyos fénykerülés és fájdalmasság kíséri. Súlyosabb esetben általános tünetek is megfigyelhetõek (láz, bágyadtság, gyengeség, étvágytalanság). Idegentestek okozta gennyes kötõhártyagyulladás esetén az idegentestet haladéktalanul eltávolítjuk. Antibiotikumos kezelést helyileg mindig alkalmazunk, ha azonban általános tünetek léptek fel, akkor tabletta vagy injekció alkalmazása is szükséges.
-Álhártyás kötõhártya-gyulladás. Okai között szerepelhetnek maró hatású vegyszerek (leggyakrabban oltott mész), forró füst vagy folyadék. Létrejöhet gennyesztõ baktériumos fertõzés után, illetve súlyos A-vitamin hiány következtében. A kötõhártya felületén vékonyabb, könnyen leválasztható álhártyák találhatóak. Ezek az álhártyák hosszan elhúzódó eseteben az alappal szorosan összefüggenek és nehezen eltávolíthatóak. A vegyszereket azok természetével ellentétes savval, illetve lúggal közömbösítjük. Minden egyéb esetben az alapbetegséget gyógykezeljük.
A külsõ hallójárat bõrének gyulladása viszonylag gyakori betegség macskáknál is. A kiváltó okok között szerepelhet a faggyú- és verejtékmirigyek fokozott termelése, valamint a fürdetés után a járatba került víz, ami a váladékot fellazítja, azzal keveredve felgyülemlik. A gyulladás súlyosbodásában az elszaporodó, gennyesztõ baktériumok jutnak szerephez. Elõidézhetik a betegséget a hallójáratba került idegen tárgyak. Mechanikus kiváltó ok lehet a bõr sérülése harapás, karmolás következtében, a fül állandó rázása, dörzsölése, a túlzásba vitt mechanikus tisztogatás.
Okozhatják a gyulladást paraziták, pl. rühatkák, tetvek, gombák. Jellemzõ tünet, hogy a macska nyugtalan, fejét, fülét állandóan rázza, fülét, fültövét állandóan vakarja, dörzsöli. Ha a külsõ hallójárat-gyulladás a közép-, illetve a belsõ fülre is átterjed, a macska a fejét a beteg oldal felé tartja, nem tud egyenesen járni, a beteg oldal felé dõl. A hallójáratból váladék szivárog, az a környezõ bõrre, szõrzetre tapad, ott elbomlik, rossz szagot áraszt. A fül fájdalmas.
A fültükörrel végzett vizsgálat során enyhébb esetben a hallójárat bõre kipirosodott, esetleg a hám levált, a bõr nagy mennyiségû fülzsírral vagy pörkökkel borított. Súlyos esetben hallójárat bõre gennyes gyulladásos, kifekélyesedik, végül akár a dobhártya is átszakadhat. Idült esetben a bõr megvastagszik, azon növedékek képzõdnek. A gyógykezelés lényege a helyi beavatkozás. A hallójáratot fültisztító folyadékkal kíméletesen, de alaposan kitisztítjuk. Az idegen tárgyat haladéktalanul eltávolítjuk.
A parazitás vagy gombás oktanú gyulladásokat a kiváltó oknak megfelelõen kezeljük, oldatokkal vagy speciális fülcseppekkel. Jótékony gyulladáscsökkentõ szer megfelelõ viszketésellenes fülcsepp becsöppentése. Gennyesedés esetén speciális antibiotikumos fülcseppeket alkalmazunk. Az idült elváltozások gyógyszeres kezelése kevés sikerrel jár, ezért ilyenkor többnyire mûtéti megoldást választunk. |