Hogyan szoktassuk össze a macskát más állatokkal?
Ha kutyánk van, alig adódnak nehézségek (kivéve, ha a rossz tapasztalatok következtében már macskaüldözővé vált). A macska és a kutya közti "ősi ellenségeskedés" mese, az ellenségeskedést mindig a "nyelvi nehézségek" váltják ki. A kutya például kapcsolatkész, baráti hangulatban a farkát csóválja, a macskánál a hasonló magatartás a feszült figyelem jele, amely jelölhet ingerültséget és agresszivitást egyaránt. A kutyák már az első találkozás alkalmával alaposan körbeszaglásszák egymást, a macskák azonban jóval tartózkodóbbak, csak egy bizonyos idő elteltével szagolgatják meg egymást orr az orrnál helyzetben. A túlságosan gyors közeledési kísérletre védekezéssel reagálnak, azaz fújnak és mancsukat fenyegetően felemelik. Egyébként ez utóbbi mozdulat a kutyáknál a játékra való felhívás jele. És ez csak néhány példa a sok közül. A fiatal, együtt felnövő kutyák és macskák játékosan és magától értetődően tanulják meg egymás nyelvét, és ezáltal életre szóló, jó barátokká válnak.
A jól nevelt kifejlett kutya parancsunkra gyorsan megtanulja, hogy a házhoz érkező kismacska a családhoz tartozik, és ezért barátságosan kell vele bánni. Fontos azonban, hogy a kutyát se hanyagoljuk el, adjuk tanújelét, hogy őt továbbra is nagyon szeretjük.
Ha már kifejlett macskát viszünk haza, akkor az összeszoktatás eredménye kérdéses. Az ilyen néha hamar összebarátkozik a kutyával, máskor épphogy csak megtűrik egymást.
Ha idősebb macskánk van otthon, és hozzá viszünk egy új kismacskát, akkor minden a rangidős állaton múlik, mivel a kölyök állatok mindig keresik a fajtársak társaságát. Természetesen egy normális személyiségű macska nem bántja komolyan a kicsit, még ha ellenszenvet is érez iránta.
Tengerimalacok és nyulak (legalábbis a serdülők vagy még inkább a kifejlettek) minden különösebb nehézség nélkül összeszoknak a macskakölyökkel. Az állatokat azonban csak akkor hagyjuk felügyelet nélkül, ha megbizonyosodtunk arról, hogy a tengerimalac vagy a nyúl sikeresen meg tudja védeni magát a kismacska elkerülhetetlen szemtelenkedésével szemben. Ez igen fiatal macskák esetében fordított helyzetben is igaz lehet. Barátkozásukat elősegíthetjük, ha szeretetünket és gondoskodásunkat egyenlő mértékben osztjuk meg közöttük. A macska idősebb korában is tiszteletben fogja tartani a lakásban megismert társait.
A díszmadár, aranyhörcsög, mindenfajta egér, kisebb hüllők, valamint a halak annyira izgatók és vonzók a macskák számára, hogy biztonsági okokból összeszoktatásukat ne kíséreljük meg. Ezek a kis állatok amúgy is röpdékben, kalitkákban, terráriumokban, akváriumokban élnek. Gondoskodnunk kell arról, hogy a macska még csak a mancsával se tudjon soha "beletenyerelni" ezekbe, mert már ez is életveszélyes lehet az említett állatokra nézve. |